Master Class Gianpiero Petriglieri - Competence is not enough: Developing Trustworthy Leaders in the Age of Nomadic Professionalism

Traim vremuri cu turbulente semnificative in afaceri si societate in general. Dam vina pe leadership-ul incompetent sau absent pentru a justifica dificultatile si invocam un leadership nou sau mai bun drept unica speranta. Cum ar trebui sa selectam, dezvoltam si practicam leadership-ul intr-o lume care tanjeste dupa lideri si, in acelasi timp, nu are incredere in ei? Pentru a raspunde la aceasta intrebare, trebuie sa regandim semnificatia si exercitarea actului de a conduce – si a invata – in mediul de lucru contemporan. Autenticitatea si mobilitatea au inlocuit loialitatea si promovarea ierarhica drept simboluri ale meritului si succesului. Iar obsesia noastra pentru competenta si eficacitatea liderilor este insuficienta, daca nu chiar nociva, pentru incurajarea unui leadership care sa inspire incredere in companiile si comunitatile noastre.

Despre Master Class 

In cadrul acestui Master Class foarte interactiv, veti afla:

  • diferentele dintre era cetateniei corporative si era profesionalismului nomad
  • sursele erodarii semnificatiei si increderii la locul de munca – si potentiale solutii
  • istoria imaginilor si practicilor de dezvoltare ale liderilor care au avut succes, dar nu mai sunt adecvate
  • rolul crucial al profesionistilor din HR si L&D in cultivarea unui leadership de incredere
  • strategii si practici de HR si L&D care incurajeaza dezvoltarea unui astfel de leadership

 

Detalii logistice

Cand va avea loc? 4 aprilie 2018, 13:30 - 18:00

Unde? Athenee Palace Hilton

Cum te inscrii? Trimite un email la madalina.tanase@hr-club.ro.

It reamintim ca Gianpiero Petriglieri va oferi Premiul special Developing Trustworthy Leaders Award in cadrul Galei Premiilor de Excelenta HR Club ce va avea loc tot pe 4 aprilie - aici poti afla mai multe detalii.

Agenda

13:30 - 18:30
Sesiune Master Class Gianpiero Petriglieri

Speakers

Gianpiero
Petriglieri
Professor of Organisational Behaviour,
INSEAD

Gianpiero Petriglieri este Profesor Asociat in departamentul de Comportament Organizational al INSEAD. Cursurile si cercetarile sale premiate se concentreaza pe ceea ce inseamna, si ce presupune, sa devii lider. El este preocupat in special de dezvoltarea leadership-ului in era ”profesionalismului nomad”, in care oamenii sunt profund atasati de munca lor, dar slab afiliati la organizatii, iar autenticitatea si mobilitatea au inlocuit loialitatea si promovarea ierarhica drept simboluri ale meritului si succesului.

La INSEAD, coordoneaza Management Acceleration Programme, principalul program executiv al scolii destinat liderilor emergenti, si conduce initiativa pentru Inovatie in Invatare si Predarea Excelentei.

Gianpiero a prezidat Global Agenda Council din cadrul World Economic Forum pe tema noilor modele de leadership si, recent, a fost nominalizat in topul Thinkers50 al celor mai influenti ganditori de management ai lumii.

Cercetarile sale au aparut in Administrative Science QuarterlyAcademy of Learning & Education si Organization Studies. Publica regulat in Harvard Business Review, unde eseurile sale au fost incluse printre “ideile care au conturat managementul” in patru din ultimii cinci ani. Cercetarile si articolele sale au fost prezentate, printre altele, la BBC, Financial TimesThe EconomistThe Wall Street Journal,BusinessWeek si Forbes

Gianpiero detine un doctorat in medicina si o specializare in psihiatrie la Universitatea de Medicina din Catania, Italia, si o diploma in consultanta organizationala avansata obtinuta la Tavistock Institute of Human Relations din Londra. Este consultant si speaker global, pe tema dezvoltarii si practicarii leadership-ului in medii de lucru diverse, nesigure si in continua schimbare. De asemenea, conduce programe customizate de dezvoltare a leadership-ului pentru companii multinationale din diverse industrii.

Partenerii Evenimentului

Parteneri Anuali
Partner on Legal Matters
Parteneri Media

Inscrieri

Va puteti la Master Class-ul lui Gianpiero Petriglieri sau la Ceremonia de Decernare a Premiilor de la Gala HR Club, sau la amandoua, cu urmatoarele tarife:

*Preturile sunt exprimate in euro si nu contin TVA. 

Mai jos regasesti preturile de participare la Master Class.

Membru GOLD
Premium
300 euro + TVA
Membru SILVER
Asociat
300 euro + TVA
Membru BRONZE
Baza
300 euro + TVA
Non-membru
400 euro + TVA

Parteneri anuali

Jobs

Poti consulta aici lista job-urilor de HR deschise in companiile membre HR Club. Daca esti membru HR Club si vrei sa promovezi un job din cadrul companiei tale, scrie-ne la adresa: office [at] hr-club.ro. Logheaza-te cu contul de membru HR Club si poti vedea CV-uri ale profesionistilor de HR in cautare de noi provocari. De asemenea, daca iti cauti un job, ne poti trimite CV-ul tau; acesta va fi vizibil doar membrilor HR Club, in sectiunea de CV-uri.

Evenimente

JOBS

Poti consulta aici lista job-urilor de HR deschise in companiile membre HR Club. Daca esti membru HR Club si vrei sa promovezi un job din cadrul companiei tale, scrie-ne la adresa: office [at] hr-club.ro. Logheaza-te cu contul de membru HR Club si poti vedea CV-uri ale profesionistilor de HR in cautare de noi provocari. De asemenea, daca iti cauti un job, ne poti trimite CV-ul tau; acesta va fi vizibil doar membrilor HR Club, in sectiunea de CV-uri.

Parteneri Anuali